Zámky

Zámek Albrechtsberg

Podél Labe se od začátku 19. století vystavovaly viniční domy a vily. Tyto pozemky koupil v roce 1803 jistý skotský lord Earl Jacob Findlater, který měl ve své zemi skandální minulost (hovořilo se o sexuálních intrikách a vraždě) a tak musel odjet mimo vlast. Zde si nechal vystavět úchvatný palác.

Později se tu usadil Albert Pruský (nejmladší z bratrů Friedricha Wilhelma III. a Wilhelma I.) s hraběnkou z Hohenau. Albert nechal palác přestavět dle návrhů Adolfa Lohsema. Tak vznikl jeden z nejhezčích Drážďanských zámků se sto pokoji a rozlehlou zámeckou zahradou v klasicistním stylu. V roce 1821 tu založil významný hoteliér Drážďan Johann Gabriel Krebs vynikající restauraci, do které chodili např. skladatel Richard Wagner nebo architekt Gottfried Semper a malíř Wilhelm von Kügelgen.

Jedna z teras zámku Albrechtsberg

Jedna z teras zámku Albrechtsberg

V roce 1925 zámek odkoupilo město, které zpřístupnilo vstup do zámeckého parku v roce 1930.

Ve válečném období zde sídlili nacisti, kteří používali prostory jízdárny a parku jako jezdecké divize SA. Od roku 1943 zde byl rovněž prostor pro děti bez domova a sirotky. Pak zámek obsadila sovětská vojenská správa a město ho prodalo SSSR. V prosinci 1948 byl otevřen jako luxusní hotel, zrekonstruován architektem Köckritzem, a budova sloužila i jako pionýrský palác.

Od 20. let je ze zámku luxusní kongresové centrum, jehož zahrady jsou přístupné celoročně a zdarma. Sídlí zde hotel s restaurací a prostory zámku se pronajímají pro různé příležitosti jako oslavy, koncerty, konference, svatby apod. V současnosti jde pronajmout celý zámek nebo jeho jednotlivá patra.

Do zámku se dostanete z Bautzner strasse z okraje Neustadtu, z centra jede tramvaj číslo 11 asi čtvrt hodiny před zámek.

Lingnerův zámek (Lingnerschloss)

Na místě viničních domků na břehu Labe nechal v letech 1850 – 53 postavit podle projektu zemského stavitele Adolpha Lohseho princ Albert Pruský klasicistní vilu Stockhausen. Než se postavil jeho zámek Albrechtsberg vedle, pobýval tu i on se svou hraběnkou z Hohenau. Stavby propojil velikým komplexem zahrad, aby mohl dohlížet na celou stavbu zámku vedle.

Lingnerův zámek (Lingnerschloss)

Lingnerův zámek (Lingnerschloss)

Později zámeček vlastnili například Bruno Naumann (výrobce šicích strojů) nebo třeba Karl August Lingner (výrobce ústní vody Odol). Podle něj se vila přejmenovala v rámci jeho rozsáhlé rekonstrukce. Lingner byl výrazně prosociální a podporoval mnoho neziskových organizací a sociálně zaměřených projektů a díky němu vzniklo slavné Drážďanské muzeum hygieny. Lingner v závěti uvedl, že budova bude po jeho smrti patřit městu, ale musí do zámečku umožnit přístup veřejnosti. Tak se stalo, chvíli se zde scházeli vědci a umělci z celého města, ale postupně o budovu přestal být zájem. Od roku 1993 byl zámek prázdný.

Nyní zde poměrně krátkou dobu sídlí luxusní restaurace a zámek se postupně opravuje. Konají se tu svatební obřady a různé oslavy. Přímo pod zámkem je vinice.