Čtvrť Neustadt

Pokud vás nelákají klasické pamětihodnosti, kostely, hrady a zámky, pak za návštěvu jistě stojí alternativní čtvrť Neustadt (nové město) na pravém břehu Labe, která je plné barevných novodobých objektů, kaváren, různých zájmových prostor a uměleckých děl modernismu. Objevíte tu spoustu malých kaváren a hospůdek a mezi nimi mnoho zajímavostí, netypických pro architekturu většiny Drážďan. Rovněž je zde pár historických skvostů v novém pojetí.

Ulice Haupstrasse, která vede ke Zlatému jezdci.

Ulice Haupstrasse, která vede ke Zlatému jezdci.

Staré město 1685 téměř celé shořelo a poté zde začala vznikat nová barokní čtvrť města, kde se usídlilo mnoho významných osobností tehdejší doby (stavitel varhan Johann Gottfried Silbermann, vynálezce porcelánu Friedrich Böttger nebo zlatník MelchiorDinglinger

Čtvrť jako taková patří k historicky starším částem města, zmínky o ní jsou od roku 1403 jako o Starých Drážďanech. Po roce 1549 bylo Staré město připojeno k Drážďanům. A nyní je jeho významnou součástí.

Zlatý jezdec a NeustädterMarkt

Pomník slavného saského kurfiřta a polského krále Augusta Silného, který sedí na zlatém koni a dívá se směrem do Neustadtu je nejvýraznější dominantou celé čtvrti Neustadt.

Stojí na samém okraji náměstí u Augustova mostu naproti Brühlské terase a katedrále. Jezdce obklopují z obou stran kašny nymf. Původně měla být socha přímo na mostě, ale nakonec byla příliš těžká a tak ji umístili na kraj náměstí.

Zlatý jezdec

Rok před svou smrtí nechal August odlít svou jezdeckou sochu u mistra Ludwiga Wiedemanna. Dokončena byla ale nakonec až rok po jeho smrti. Je vytvořena z mědi a pozlacena. V době druhé světové války byla převezena do bezpečí. Zřejmě jen díky tomu přežila bombardování v únoru 1945 a mohla být vrácena zpět v roce 1956.

Samotné náměstí je vstupem do celé čtvrti. Od něj se táhne dlouhá ulice Hauptstrasse lemovaná barokními domy až na náměstí Albertplatz. Zde jsou také dvě zdobené barokní kašny.

Souběžně s ulicí Hauptstrasse vede zajímavá barokní čtvrť Königstrasse. Ta začíná u Japonského paláce a vede také k náměstí Albertplatz. Byla zde vystavena řada barokních měšťanských domů, které navrhl architekt Pöppelmann kolem let 1731. Jednalo se o významnou rezidenční zónu, kde se setkávali světoví umělci. Potkali se tu například Chris Gottfired Körner společně s Mozartem, Schillerem, Goethem a Humboldtem. Dnes tu jsou zejména luxusní obchody a zdobené luxusní vily.

V této části rovněž najdete nejstarší saský židovský hřbitov z roku 1751. Od roku 1869 je uzavřen, ale jeho návštěvu je možné dojednat se sdružením Hatikva na telefonním čísle +49 (0)351 8020489.

Kunsthoff pasáž (Art CourtyardPassage)

Zajímavá pasáž spojující Alaunstrasse 70 s Görlitzerstrasse 23 a 25. Je tu propojeno pět nádvoří domů s pestrobarevnými fasádami a zdobením. Pasáž odkazuje k současnému modernímu umění formou tématických dvorků. Každý z nich vytvářeli místní umělci a můžete si zde posedět v rozličných kavárnách přímo uprostřed uměleckých nádvoří a vychutnat si pestré moderní umění.

  • Nádvoří elementů (prvků) – zde najdete Zpívající dům, jenž má zajímavé převážně kovové zdobení z různých okapů a nálevek, které vytváří změť harmonických zvuků při dešti. Dům pak doslova zpívá. Na další stěně zase najdete zobrazené slunce ztvárněné žlutými hliníkovými plechy. Vytvořili ho Annett Paul, ChrisophRossner a André Tempel. Inspirováni byli architekturou Petrohradu.

  • Zpívající dům na Nádvoří elementů v umělecké pasáži Kunsthoff.

    Zpívající dům na Nádvoří elementů v umělecké pasáži Kunsthoff.

    Nádvoří mýtických bytostí – mýtické bytosti, pohádkové postavy a zvířata zdobí stěny jižní fasády. Smysl této stěny je znázornit soužití všech bytostí. Severní stěna je obklopena astrálními výjevy, hvězdami, kometami, vesmírem jako vše prostupujícím prvkem. Autorem tohoto díla je Viola Schöpe.

  • Nádvoří proměn – tento prostor navrhla ArendZwicker. Prostor je chladný, ozdoben 15 metrů dlouhými těžkými štíty na fasádě budovy. Přes den prostor působí poměrně nudně, ale večer zjistíte, že jsou v deskách skleněné svazky vláken, které jsou protkané světlem a vzniká tam velmi zajímavá světelná projekce. K tomu jsou mezi domy dekorace z papíru namočených ve lněném oleji. Otázkou je, jak dlouho venku vydrží.

  • Nádvoří zvířat – ptáci vysoko na domech, dole hospodářská zvířata, vše vytvořeno z pískovce. Dohromady stěna tvoří harmonický obraz. Okolní balkony jsou zdobeny proutím a dvůr působí jako cesta do pralesa.

  • Nádvoří zvířat v umělecké pasáži Kunsthoff.

    Nádvoří zvířat v umělecké pasáži Kunsthoff.

  • Nádvoří světla – Poměrně prostý vzhled, který je určen k filmovým projekcím, multimediálním vystoupením a tzv. ActionTheatre. Prostor je osvětlen kovovým zrcadlem vytvářejícím spoustu barevných odrazů – podle toho, jak zrovna svítí slunce.

  • Kontakty: Alaunstrasse 70, Görlitzerstrasse 23 a 25, web: https://kunsthof-dresden.de/

Japonský palác

Původně barokní sídlo hraběte Heinricha von Flemminga, později v pronájmu holanského vyslance Craneborga (dlouhou dobu se mu pak říkalo podle vyslance Holandský palác). Nyní opravené sídlo, které spadá pod město Drážďany a najdeme zde sbírky Etnologického muzea.

V roce 1717 palác koupil kurfiřt August Silný, dům nechal zrenovovat podle návrhů architekta Pöppelmana, upravit věže do orientálního stylu a pak zde umístil své orientální sbírky. Sbírky schraňoval celý rod a systematicky a v mezinárodním měřítku zaměřeném na mimoevropské umění. Muzeum jako takové bylo založeno již v roce 1875. V pozdějších letech dům sloužil jako saská knihovna. Po bombardování v roce 1945 byl opraven.

V současnosti je Etnologické muzeum otevřeno veřejnosti a naleznete zde např. vyřezávané a malované trámy ze souostroví Palau v Mikronésii, 3,4 m dlouhou loď Malangan z Nové Guinei, dýku ze slonovinovou rukojetí z Jávy, apod. Souběžně zde probíhají různé krátkodobé výstavy a vernisáže. Kolem paláce je rozlehlá zahrada a krásný výhled na Labe a protější Katedrálu.

Japonský palác

Japonský palác

Market hall Neustadt

Pokud máte rádi nakupování a atmosféru trhů, za návštěvu stojí alternativní nákupní tržiště Market hall Neustadt, které bylo postaveno roku 1899 a je zajímavé kovovými prvky, zdobenými železnými schodišti a lampami. Najdete zde mnoho místních potravin a suvenýrů, původních řemeslných výrobků a zdravých bio produktů z okolních farem. Sídlí tu se stánky i vinaři a nebo kožešníci, starožitníci či švadleny. Zastřešená hala je v ulici blízko Hoftstrasse a náměstí Albertplatz.

Areál slavné tržnice Market hall ve čtvrti Neustadt.

Areál slavné tržnice Market hall ve čtvrti Neustadt.

Tržiště bylo původně vytvořeno z různých pozůstatků vojenských kasáren a sídlilo tu více než 200 stánků. Většinu ho zničilo bombardování v roce 1945. Teprve v roce 2000 budovu obnovili a precizně zrekonstruovali.

  • Kontakty: Metzerstrasse 1
  • Otevírací doba: PO-PÁ 8:00-18:00, SO 8:00-16:00

Mlékárna PfundsDairy

Za návštěvu stojí také prostory PfundsDairy. Je to jeden z nejkrásnějších obchodů Drážďan a nejkrásnější mlékárna na světě, což potvrzuje její zápis do světové Guinessovy knihy rekordů. Jedná se o velmi starý obchod slavné mlékárny bratrů Pfundů.

Farmář Paul Gustav Leander Pfund přišel s myšlenkou prodávat mléko od jeho šesti krav. V roce 1880 založil obchod, který o deset let později získal fascinující naprosto ojedinělou a okázalou výzdobou. Celý je pokrytý ručně malovanými dlaždicemi z umělecké keramické dílny Villeroy&Boch.

Postupně se obchod rozrostl a začal vyrábět prakticky vše, co z mléka vyrobit jde a zásobovat nejprve Drážďany a okolí a postupně celé Německo a svět. Postavila se tu laboratoř, tiskárna na štítky, kovářská dílna,truhlářství a tesařství, zámečnictví, dílna pro konzervování a výrobu plechovek a džbánů, lakovna, krejčovská dílka…Ve firmě pracovalo přes 250 zaměstnanců, kteří měli nárok například na zdravotní pojištění, léčivé koupele, mateřskou školu apod.

V současnosti obchod stále funguje a můžete zde zakoupit mnoho pochoutek a navštívit místní muzeum či speciální ochutnávky sýrů a vín.