Brühlská terasa a pevnost Drážďan

Brühlská terasa je půl kilometru dlouhá vystavěná terasa podél Labe a říká se jí ve světě “balkón Evropy”. Pro veřejnost byla terasa otevřena již v roce 1814 a původní návrh je od Heinricha von Brühla. Na terase jsou umístěny samé skvosty a tak tu na jedné straně naleznete Albertinum, Drážďanskou akademii výtvarných umění, budovu Vrchního zemského soudu, ale také mnoho soch a pomníků.

Terasa byla postavena v 17. století. Pod ní se nachází rozsáhlá Drážďanská pevnost se zbytky renesančních opevnění města. Původní pevnost nechal dle italského vzoru vystavět vévoda Mořic a měla chránit jeho rezidenci před palnými zbraněmi a rozvíjející se dělostřelbou. Zároveň tam měl být dostatek místa pro palbu kanóny zevnitř. Rozšířila se stavba zámku a postavila veliká zbrojnice, hradební bastiony (vystouplé části opevnění ke střelbě) se rozšířily a místu se říkalo Panenská bašta. Později (1721) ji August Silný nechal přejmenovat na Venušinu baštu. V roce 1740 zahájil přestavby hrabě Brühl a postupně se přetvořila zbrojnice na Albertinum a vznikla celá Brühlova terasa. V této době nechal hrabě sklepení zasypat.

Brühlská terasa

Až v 90. letech 20. století sklepení odkryli historičtí aktivisté ze spolku Brühlovy terasy o.s.

Nyní je pevnost veřejnosti otevřena a uvidíte zde přes 400 let staré zděné valy hradebního opevnění nebo původní starou laboratoř, kde byl v roce 1707 vynalezen evropský porcelán (Johann Friedrich Böttger).

Prostory jsou momentálně koncipovány jako muzeum. Vstup do pevnosti je takovými malými dveřmi ze spodní kamenné stěny pevnosti od řeky, protože zde probíhá rozsáhlá rekonstrukce. Jinak se vstupuje nenápadnými dveřmi pod schodištěm z pravé strany Albertina.