Zwinger

Zwinger je jedna z nejproslulejších barokních staveb Saska a současně nejnavštěvovanější památkou Drážďan a Saska. Zámek se zahradami najdete uprostřed města v úplném centru, vedle proslulé Semperovy opery a Katedrály na Operním(divadelním) náměstí.

Zwinger

Zwinger

Jedná se o několik barokních pavilonů a zahrad, které jsou propojeny a tvoří tak ohromný komplex barokních domečků a galerií, doplněných o novorenesanční Obrazárnu od architekta Gotffrieda Sempera. Komplex nechal postavit kurfiřt Fridrich August (August Silný) v letech 1710-1719 a hlavním architektem byl Daniel Pöppelmann. Původní záměr byl, aby všechny galerie vyplnili prostor až k řece a sloužit měl Zwinger pro pořádání dvorních slavností. Stavbu pak nedokončili kvůli financím a tak sahá jen k Opernímu náměstí.

Postupem času areál chátral a nikdo se o něj příliš nestaral, utrpěl rovněž velké ztráty při pruském obléhání.

Důkladná rekonstrukce pak proběhla ve třicátých letech. Barokní stavby byly odborně opraveny a zdokumentovány, což pomohlo při další rozsáhlé rekonstrukci po bombardování města v roce 1945.

Zwinger sestává z šesti barokních pavilonů, brány a spojovacích prostor. Městský pavilon se zvonkohrou, Hradební, Matematicko-fyzikální, Francouzský, Německý a Porcelánový pavilon. Uprostřed stojí Korunní brána. Prostory jsou zdobeny barokními sochami, zajímavostí je například Lázeň nymf. Ve Zwingeru najdete tři jednotlivá muzea. Obrazovou galerii starých mistrů, Matemeticko fyzikální salon a Sbírku porcelánu. Na jednotlivých výstavách uvidíte mnoho historických skvostů. Sixtinskou Madonu od Raffaela, ohromné sbírky porcelánu z celého světa, matematicko-fyzikální prostor, kde jsou staré vědecké přístroje a mnoho dalšího.

Zwinger

Zwinger

  • Kontakty: Zwinger, Theaterplatz, web: https://www.der-dresdner-zwinger.de , tel.: 035 149 142 000
  • Otevírací doba: duben – říjen 6:00-22:00, listopad – březen 6:00-20:00
  • Vstupné: 10€, zvýhodněné vstupné 7,50€.
  • Nádvoří a areál jsou přístupné zdarma po celou otevírací dobu areálu.