Drážďanský zámek (Dresdner schloss)

Drážďanský zámek, rovněž přezdívaný královským palácem je jednou z výrazných dominant u řeky Labe. Jednalo se o sídlo saských kurfiřtů, králů a vévodů. Původně to byl středověký hrad, ze kterého vystavěli monumentální renesanční palác (přestavba trvala od let 1530 – 1594). Nejprve uzavřené nádvoří, rozložité zdobené štíty, francouzská schodiště, pak přibývá ještě malé nádvoří a budovy Stallhofu (jízdárny) k východnímu křídlu zámku.

Drážďanský zámek

Drážďanský zámek

V letech 1718, pár let po velkém požáru (1701) dochází k zásadní rekonstrukci zámku. Odstraňují se renesanční štíty, stěny zůstávají hladké, vznikají nové reprezentační sály. Rekonstrukci má na starost architekt Pöppelmann. V barokní podobě pak zůstává zámek do konce 19. století.

Válka a drastické bombardování Drážďan v roce 1945 zámek totálně poničili. Poměrně dlouho pak probíhaly diskuze o tom, jak bude zámek opraven a do jaké podoby ho rekonstruovat. Rovněž dlouho město nemělo dostatek prostředků pro kvalitní opravy. Nakonec se podařilo obnovit původní podobu zámku podle historických dokumentů do podoby z roku 1733.

Drážďanský zámek, Procesí princů a jízdárna Stallhof.

Drážďanský zámek, Procesí princů a jízdárna Stallhof.

Zámek se nachází v centru města, nedaleko náměstí Altmarkt a v blízkosti Semperovy opery a Brühlské terasy. Konají se tu výstavy světových uměleckých sbírek, oblíbená je třeba sbírka pokladů zvaná Zelená klenba, zbrojnice, kabinet kresby a grafiky nebo třeba sbírka k historii zeměměřičství, sbírky perel a drahých kamenů a nebo unikátní zelený diamant a další.